Fibromiyalji Ozon Tedavisi
15 Mayıs 2024

Fibromiyalji Ozon Tedavisi

Fibromiyalji ozon tedavisi, Fibromiyalji ozon tedavisi, fibromiyalji hastalarının kaslarında küçük odakların kanlanması bozulmuştur ve oksijenlenmesi azalmış bölgelerdir. Bu bölgelerde zaman içerisinde iltihapsız yangı dediğimiz inflamasyon gelişebilir. Hastalar ağrı kesicilerden fayda görmezler. Hastalar genellikle bu bölgedeki dolaşım bozukluğunun giderilmesi ile fayda görürler. Ozon tedavisi hem bu bölgedeki kanlanmayı düzenler hem de kırmızı kan hücrelerini olan alyuvarların bu bölgelerde daha çok oksijen bırakmasına yardımcı olur. Fibromiyalji ozon tedavisinde 10 seans ozon tedavisinden sonra tam iyilik hali olabilmektedir. Fibromiyalji ozon tedavisinden sonra oksijensizlik ve kanlanma sorun çözümleneceği için ağrıya neden olan iltihapsız yangı da ortadan kalkar. Fibromiyalji ozon tedavisinden sonra hastaların ağrı kesici gibi ilaçlar kullanmalarına gerek kalmayabilir. Böylece hastaların karaciğer ve böbrekleri korunmuş olur. Çünkü ilaçlar vücuttan ya karaciğer ya da böbrek kanalıyla atılmaktadır.

Ozon nedir? Ozon üç molekül atomundan oluşan gaz halinde bir moleküldür. Oksijen molekülü kararlı bir moleküldür. Ozon ise kararsız bir moleküldür. Ozon gazı, Alman kimya uzmanı olan Christian Friedrich Schönbein tarafından1839 yılında bulunmuştur. Ozon ilk yıllarda dezenfeksiyon amacıyla kullanılmıştır. Özellikle su arıtma tesislerinde dezenfeksiyon amacıyla ozon kullanılmıştır. Ozon virüs, bakterileri öldürmekle kalmaz tüm mikroorganizmaları ve toksinleri de yok eder. Ozon molekülü oda sıcaklığında renksiz, kokusuz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. Ozonun anlamı koklamaktır. Dünyanın pek çok yerinde içme suyu dezenfektanı olarak kullanılmaktadır.

Ozonun tedavi amaçlı kullanılmaya başlaması, birinci Dünya Savaşı sırasında Alman askerlerinin kangren ve benzeri ciddi yaralarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılmasıyla başlanmıştır. Daha sonraki dönemlerde pek çok bilim adamı bu konu üzerine çalışmalar yapmıştır ve vakalar üzerinde seri bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Medikal olarak ozon tedavi amaçlı kullanılacaksa saf ozon ve saf oksijen karışımı şeklinde kullanılır. Bu karışımda ozon en fazla yüzde beş, oksijen ise en az yüzde 95 oranında olmalıdır. Ozon terapisti bu konuda Uzman olmalıdır ki hastalığın durumuna göre uygulanacak doğru dozu belirler ve doğru bir şekilde uygular.

Fibromiyalji ozon tedavisi temel ilkeleri; Ozon tedavisi belli miktarda oksijen, ozon karışımının vücut boşluklarına ya da dolaşım sistemine verilmesidir. Ozon tedavisi, intravenöz, kas içi, eklem içi, karın içi, makat içi, omurilik disklerinin içine uygulanabildiği gibi deri üstüne de uygulanabilmektedir. Ozon tedavisinde bir miktar kan vücut dışına alınır Ozan'a dayanıklılık testi yapılır. Bu test, bir şişede beş on dakika oksijen, ozon karışım ile temas ettikten sonra tekrar aynı kişiye verilir. Bu uygulama şekline otohemoterapi denilmektedir.

Ozon tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler; Ozon asla saf olarak hastalara verilmemelidir. Belirli oranlarda Oksijen ile karıştırılarak verilmelidir. Bu karışımda yüzde doksan beş oranında oksijen olmalı, ozon ise yüzde beşten fazla olmamalıdır. Normal oda havasının ozon, oksijen karışıma girmesi kesinlikle engellenmelidir. Ozon tedavisi yapılırken Ozan'a dayanıklı malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Bu malzemeler paslanmaz çelik, nötral cam ve teflon dur.

Ozon tedavisinin uygulama metotları; Ozon tedavisi farklı şekillerde hastanın şikâyetlerine göre uygulanabilir.

Major hemoterapi; Hastadan alınan yüz mililitre kanın ozanlanarak tekrar hastanın kan dolaşımına verilmesidir.

Minör hemoterapi; Hastadan alınan on mililitre kadar kanın ozonlanarak ağrı olan kasların içerisine zerk edilmesidir.

Rektal insüflasyon; Uzmanın ayarladığı uygun miktarda ozon gazının doğrudan rektal yoldan bağırsakların içerisine verilme işlemidir.

İntraartiküler ozon enjeksiyonları; Ozan uzmanının belirlediği gazın doğrudan hastalıkla eklem içerisinde verilmesi işlemidir.

Deriye ozon uygulamaları; bu uygulamadan önce ozona dayanıklı bir metalle hastalıklı deri bölgesi kaplanır. Daha sonra o bölgeye ozon gazının direk uygulanması işlemidir.

Diğer lokal uygulamalar; Diş ve diş eti hastalıklarında, ayrıca bel fıtığı vakalarında da ozon tedavisi uygulanabilmektedir.

Ozon tedavisinin yan etkileri; Ozon tedavisinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Genellikle uygulama sırasında yapılan hatalara bağlı olarak lokal komplikasyonlar gelişebilmektedir. Erken dönemdeki gebeliklerde, Ace inhibitörü kullananlarda, hipertiroidiiii, kanama bozukluğu olanlarda, kardiyovasküler hastalıklarda ve astım hastalığı olanlarda Ozon tedavisinin kullanılması sakıncalı olabilmektedir.

Fibromiyalji Ozon Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumuşak Doku Romatizması Fibromiyalji

Yumuşak Doku Romatizması Fibromiyalji

Fibromiyalji Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Kas Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Kas Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi